Co może oznaczać ból brzucha z lewej strony?

przez | 20 maja 2019

Ból brzucha w lewym boku może wynikać z różnych powodów, zarówno błahych, jak i zagrażających zdrowiu i życiu. Nie należy lekceważyć go, lecz zastanowić się nad przyczyną. Ból może wynikać z zapalenia trzustki, śledziony, tętniaka aorty brzusznej, wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

Jak rozpoznać ból brzucha po lewej stronie?

Rozpoznanie bólu brzucha z lewej strony nie powinno nastręczyć problemu. Dużo większym wyzwaniem jest zdiagnozowanie przyczyny. Należy udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad. Zastanówmy się czy z pojawianiem się bólu nie mają związku inne dolegliwości: problemy z wypróżnianiem się, nudności, zgaga, problemy ze snem, biegunka, podwyższona temperatura itp. Jeśli tak – koniecznie powiedzmy o nich lekarzowi.

W przypadku badań, jakie należy przeprowadzić, znajdują się  RTG i USG brzucha oraz EKG. Oprócz podstawowych badań przydadzą się także tomografia komputerowa, gastroskopia, kolonoskopia. Nie zaszkodzi także wykonanie podstawowej morfologii, która pomoże wykryć stan zapalny w organizmie.

Ból brzucha po lewej stronie – potencjalne przyczyny

Najczęstszą, ale też bardzo poważną przyczyną bólu brzucha, wyczuwalnego po lewej stronie ciała, bywa zapalenie trzustki. W tym przypadku ból promieniuje aż do pleców, potrafi być bardzo silny, może trwać nawet kilka dni. Aby rozpoznać, czy to faktycznie problemy z trzustką można zrobić drobny eksperyment: ból powinien maleć, gdy w pozycji siedzącej pochylimy tłów w stronę kolan, natomiast powinien rosnąć przy kaszlnięciu.

Jeśli podejrzewamy zapalenie trzustki – należy bezwłocznie udać się do lekarza, konieczna może być hospitalizacja. Jeśli ból narasta, towarzyszy mu uczucie pełności w żołądku, pojawia się biegunka tłuszczowa – możemy mieć do czynienia z ostrym zapaleniem trzustki, które prowadzi do uszkodzenia tego organu.

Czytaj też: Co może oznaczać ból dolnej części kręgosłupa?

Kolejnym problemem, który wiąże się z bólem w lewej części brzucha, jest zapalenie śledziony. Ból wtedy pojawia się głównie pod żebrami, ponieważ chora śledziona rośnie i uciska inne narządy. Za problemami ze śledzioną często stoją inne dolegliwości: zapalenie wątroby, gruźlica, toksoplazmoza. W przypadku pojawienia się silnego bólu i gorączki można podejrzewać pęknięcie śledziony – nie warto zwlekać, bo może dojść do powstania ropnia podprzeponowego.

Pulsujący, silny ból brzucha, który promieniuje aż do dolnej części pleców może świadczyć o tętniaku aorty. Należy natychmiast udać się do lekarza, gdyż tętniak w każdej chwili może pęknąć, co stanowi zagrożenie życia.

Kłujący ból brzucha może sugerować niezdrowy tryb życia i nieprawidłową dietę. Jeśli jednak ból nie ustępuje, jego przyczyną może być zawał serca, wywołany refluksem. Ból może też wywoływać przepuklina. Osoby chorujące na cukrzycę mogą podejrzewać kwasicę lub chorobę metaboliczną. Jak więc widać, konsultacja z lekarzem jest niezbędna, nawet jeśli wydaje się nam, że przyczyna może być błaha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *