Co oznacza ból w mostku?

przez | 23 lutego 2019

Kłujący, duszący albo dojmujący. Bez względu na to, jak go określisz, ból w mostku oznacza zagrożenie dla zdrowia i życia. Choć powszechnie przyjęło się, że to oznaka nadchodzącego zawału serca, nie tylko tę dolegliwość może zwiastować ból w klatce piersiowej. Koniecznie należy pilnie skonsultować go z lekarzem.

Jak rozpoznać ból w mostku?

Ból w mostku może mieć różny charakter. Może to być poczucie dyskomfortu, połączone z uciskiem. Może mieć charakter piekący, pulsujący lub pojawiać się jedynie przy wdechu. Ból może także promieniować zza mostka. W niektórych przypadkach ból wywołuje wrażenie palenia w piersi.

Ból mostka – zawał

Najłatwiej rozpoznać ból związany z zawałem: ból jest ciągły, nie ustępuje przy zmianie pozycji, głebszym lub płytszym oddechu, zwłaszcza, że towarzyszą mu zawroty głowy, drętwienie lewej ręki, osłabienie, duszności, nierówna praca serca, zimne poty na twarzy. Ból ten charakterystyczny jest zwłaszcza dla mężczyzn, ponieważ u kobiet ból w mostku przy zawale może zastąpić ból barków i okolic krtani oraz dolegliwości żołądkowe.

Jeśli masz najmniejsze podejrzenie, że Tobie lub komuś z otoczenia grozi zawał – dzwoń po pogotowie lub uzyskaj pomoc medyczną.

Wieńcówka, kłopoty ze stawami oraz choroby płuc także mogą wywoływać ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli pojawia się po wysiłku i szybko przechodzi, może wiązać się z chorobą wieńcową. Jest to często lekceważona choroba ze względu na niezbyt duże dolegliwości. Dotyka głównie osób starszych, o siedzących trybie życia lub nieprawidłowej diecie. Nieleczona wieńcówka sprawia, że serce jest nieprawidłowo ukrwione, a stąd już prosta droga do zawału. Jeśli podejrzewamy się o chorobę wieńcową, należy się dokładnie obserwować: czy ból występuje po wysiłku, spacerze, wchodzeniu po schodach? Czy ból jest kłujący i bardzo bolesny, aż towarzyszy mu uczucie lęku o swoje zdrowie? Jeśli tak konieczna jest pogłębiona diagnoza: ekg metodą Holtera, echo serca, próba wysiłkowa, czasem koronarografia.

Czasami ból w mostku mogą wywoływać zwyrodnienia kręgosłupa górnego i środkowego odcinka. Ból bywa mylący w tym wypadku, ponieważ może wędrować. Bywa przeszywający, może utrudniać oddychanie, ale samoczynnie ustępuje. Inną przyczyną bólu mostka może być ucisk na nerwy w tej okolicy. W takim przypadku oprócz bólu pojawi się też bolesny obrzęk. Jeśli takie problemy podejrzewamy u siebie, konieczna jest wizyta u ortopedy.

Jeśli ból mostka występuje razem z kaszlem, głębszymi oddechami lub dusznościami to przyczyna może leżeć w przebytych infekcjach płuc. Pierwszym podejrzanym jest wciąż trwające zapalenie opłucnej. Chorobie towarzyszy kaszel, nocne poty oraz gorączka. Kolejną dolegliwością na liście jest gruźlica, która ostatnio pojawia się coraz częściej. Ból w mostku może również pojawiać się jako efekt przebytej już infekcji. Inną przyczyną może być astma. Bolesny skurcz płuc w odpowiedzi na alergeny może dawać wrażenie bólu w piersiach. Wszystkie te przyczyny wymagają wizyty u lekarza, najlepiej specjalisty: pulmunologa lub alergologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *