Drżenie powieki dolnej – z czym może być związane

przez | 25 października 2018

Drganie powieki dolnej lub górnej to często spotykany problem. Nie należy jednak go bagatelizować. Może być krótkotrwałą, drobną dolegliwością, ale może również świadczyć o poważnej chorobie neurologicznej lub okulistycznej. Omówmy zatem powody drgania powieki i w jaki sposób można je skutecznie leczyć.
Drganie powieki to mimowolnie „skaczące”, powtarzające się ruchy, które są wynikiem skurczy mięśnia wokół oka. Funkcja mięśnia okrężnego oka to zaciskanie oka. Drgająca powieka to dyskomfort, który traktowany jest za mało znaczącą dolegliwość i wiele osób uważa, iż jest oznaką przemęczenia i braku magnezu w organizmie. Rzeczywiście, często jest to skutek chwilowego stresu lub przeciążenia organizmu. Jednak nie zawsze.

Jakie choroby może oznaczać drżenie powieki?

Połowiczny skurcz twarzy- jest to choroba, objawiająca się na twarzy w sposób połowiczny, czyli skurcz twarzy obejmuje prawą lub lewą połowę twarzy. Pojawia się w sposób stopniowy i na początku występują drgania powieki. Potem atakuje wargi, policzki oraz podbródek i szyję. Oczywiście tylko w jednej połowie ciała. Połowiczny skurcz twarzy charakteryzuje się, iż pacjent ma w specyficzny sposób wykrzywioną minę.
– Porażenie Bella- jest to nagły paraliż mięśni na twarzy, lecz tylko po jednej jej stronie. Charakteryzuje się niemożnością całkowitego zamknięcia powieki przez pacjenta, asymetrią twarzy podczas wykonywania mimicznych ruchów, bruzda wargowo-nosowa wydaje się płytsza, kącik ust pacjenta jest wyraźnie obniżony, pacjent ma problemy z marszczeniem czoła.
– Zespół Tourettea- choroba ta objawia się często występującymi tikami na twarzy. Drugą cechą charakteryzującą tę chorobę są tiki wokalne. Choroba ta, często atakuje dzieci, jednak dotknąć może i osoby dorosłe.
– Stwardnienie rozsiane- jednym z objawów tej choroby jest drżenie powieki. Oczywiście może się pojawić również spastyka mięśni, zaburzenia wzroku, zawroty głowy, bolesność i wiele innych objawów.

Kiedy do lekarza?

Drżenie powieki, zwykle ma niegroźną przyczynę, jednak jeśli zaobserwujemy dodatkowe lub następujące objawy, niezwłocznie powinniśmy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu lub do szpitala:
– drżenie trwające przez dłuższy okres czasu (kilka godzin, a nawet kilka dni)
– opadająca powieka
– zaczerwienienie oka, bolesność, podrażniona rogówka
– zmiany mimiki i pojawienie się niekontrolowanych skurczów/tików
Choroby okulistyczne
– zapalenie powiek- jest to stan zapalny, który jest przewlekły. Objawia się obrzękiem powiek, pieczeniem i zaczerwienieniem.
– zespół suchego oka- do objawów tego schorzenia należą pieczenie i zaczerwienienie, wrażenie, iż patrzenie na cokolwiek, boli.
– wrodzona jaskra- drżenie powiek, łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło
– erozja rogówki- objawia się pogorszeniem widzenia, czerwonym okiem i bólem

Inne powody drgania powieki:

Najczęstszymi powodami drgania powieki jest jak wspomniano wcześniej, stres i przemęczenie. Dyskomfort ten może także wywołać brak magnezu w organizmie oraz brak snu i spożywanie nadmiernej ilości używek. Drganie powieki dolnej to również skutek długiej pracy przed komputerem lub patrzenia na ekran tv. Alergia jest kolejnym powodem, przez który może nasza drżeć przez krótki okres czasu.

Leczenie drżącej powieki

Sposób leczenia tej dolegliwości zależy od choroby lub czynnika, jaki ją wywołało. Jeśli drżenie jest wywołane brakiem snu lub stresem, postarajmy się wypoczywać i stosować różne techniki mające na celu relaksację. Jeżeli natomiast drżenie wywołane jest niedoborem magnezu, starajmy się jeść produkty, które zawierają jego dużą ilość, takie jak: fasola, kakao, oraz kasza gryczana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *